"Liberal Kürt Hesabı Diyarbakır’dan Döner"

BDP Eşbaşkanı Kışanak, hükümetin Kürt politikasını eleştirdi: “Hükümet Kürtlere ‘taleplerinden vazgeç’ demek istiyor olabilir ama bu baskıcı mühendislik hesabı tutmaz. Hükümetin ‘Liberal Kürt’ hesabı Diyarbakır’dan dönebilir.”

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eşbaşkanı Gültan Kışanak hükümetin “demokratik açılım” paketini nasıl değerlendirdiklerini ve çatışma sürecine dair görüşlerini anlattı.

Hükümet ‘Demokratik açılım’ı gündeme getirdiğinde BDP ılımlı açıklamalar yaptı. Bütün bir süreci nasıl değerlendiriyorsunuz?
Süreç Türkiye’yi değişime zorluyor. Demokratikleşme ve Kürt sorununun çözüme kavuşturulması, Türkiye’nin önüne ertelenemez bir zorunluluk olarak gelip dayanmıştır. Artık savaşı ve inkâr politikalarını eskisi gibi yürütemeyecekleri ortada. Demokratik açılım AKP’nin düşünüp, tasarladığı bir politika değil. Bize göre hükümet süreci çok kötü yönetti, çözümsüzlük politikalarına evrilten bir tutum içinde girdi. Başından beri süreci geliştirmek için üzerimize düşen görevi yerine getirmeye çalıştık; gerçekçi politikalar konusunda hükümeti bilgilendirdik. Bu yönde bir rota izlenseydi bu noktaya gelmeyebilirdik.

Kürtlerin taleplerinin yerine getirilmesi konusunda sizce ne kadar ilerleme sağlandı?
Hükümet, bizim üzerinde ortaklaştığımız (eşitlikçi yeni bir Anayasa, anadilde eğitim ve yerel yönetimlerin güçlendirilmesi) talepleri  karşılamak yerine, bunların tamamen karşısında duruyor. Tutuklamalarla, gözaltına almalarla, askeri operasyonlarla bastırma yaklaşımındalar ve bu çözüm sürecini geriye itiyor. Taleplerimizin bugünden yarına çözülmesini beklemiyoruz ancak parti olarak çözüme giden yolun önünü nasıl açarız diye yaklaştık. Ama AKP’den bunu görmedik. Karşı tarafı düşman olarak konumlarsanız konuşma şansınız olmaz. Bu sürecin en kritik noktası bu: konuşamadık.

KCK operasyonları, “terör” söylemleri BDP’yi parlamento dışına itmeye çalışmak mı sizce?
Demokratikleşme sürecini tahrip eden bir politika izleniyor. Ama sosyolojik olarak bir toplum üzerine mühendislik hesaplar yapmak, toplumu bir yere yönlendirmek kolay değil. Baskıcı yöntemlerle hükümet Kürtlere “taleplerinden vazgeç” demek istiyor olabilir ama bu mühendislik hesabı tutmaz; Türkiye’yi kopuş siyasetine götürebilir. Hükümet baskılama yöntemleriyle bir süre sonra “Liberal Kürt” ortaya çıkarma hesabı yapıyorsa yanlış hesap Diyarbakır’dan dönebilir. Türkiye ayrışma içine sürüklenebilir.

İçinde bulunduğumuz çatışma sürecini değerlendirirsek sizce bu noktaya gelindi mi?
Kürtlerin politik düzey itibarıyla, stratejik olarak kendilerini ortak yaşamda odakladıklarını, bundan kolay kolay sapmayacaklarını düşünüyorum. Kürtler açısından da politika mühendisliği kolay bir şey değil. BDP çıksın bütün Kürtlere “Böyle yapmayın” desin beklentisinin hayatta bir karşılığı olmayabilir. Ama Kürtlerin ortak politik aktörleri bir bütün olarak şu anda ortak ve eşit yaşam hedefine kenetlenmiş durumdadırlar. Bu konuda stratejik olarak değişiklik politikaları asla yok.
BDP, “Demokratik özerklik” ile tam olarak ne istiyor, ne talep ediliyor?
Partimiz üç yıl önce Demokratik Toplum Partisi (DTP) Kongresinde “demokratik özerklik” belgesini kongreye sundu; bu yeni bir şey değil. Modelin  önemli ayağı örgütlü topluma dayanıyor;  toplumun kent, mahalle, kadın, gençlik meclisleri şeklinde örgütlenerek yerelden yönetime katılmasını öngörüyor. Yasalar bugün bu yönde değişse bile bölge parlamentolarının halkla birlikte yönetmeye hazır olması, halkın yönetime katılım kanallarının açık olması gerekir.  Biz şu anda bunun toplumsal ayağıyla ilgileniyoruz.

Neler yapıyorsunuz?
Yerellerde mahalle, kadın, gençlik meclisleri kuruyoruz; sivil toplum kuruluşlarını güçlendiriyoruz. Belediyelerimiz şu anda fiili olarak zaten bütün kararlarını bölgenin sivil toplum kuruluşlarıyla alıyor. Stratejik planlar yapılırken, sivil toplumun görüşlerine başvuruluyor. Bize göre bu bir zihniyet ve bir yönetme sorunu. “Demokratik özerklik” şu andaki sorunu çözme konusunda kilit noktada bizce.

Demokratik özerklik şimdiki sorunu nasıl çözer, biraz açar mısınız?
Bu talep üzerinde BDP, PKK, İmralı herkes ortaklaşmış durumda. Diyarbakır’daki, bölgedeki tüm STK’lar bu modelin hayata geçirilmesi için kendi durdukları yerden mücadele ediyor. Karar süreçlerine katılmaya çalışıyorlar. Biz bunu bir zihniyet devrimi olarak görüyoruz ve hayata geçirmeye başladık, yasaların değişmesini beklemiyoruz. Demokratik özerklikten kast edilen çok net şekilde, Türkiye’nin 26 özerk bölge yönetimine bölünmesi ve bunların merkezi hükümetin birtakım görev ve sorumluluklarını devralmasıdır.

Merkezi hükümetin hangi görevleri devralınacak?
Bugün Türkiye’de sosyal hizmetler, yönetilemez hale gelmiştir. Dünyanın hiçbir yerinde bizde olduğu gibi, 81 ilin sosyal hizmetlerinin Ankara’daki bir bakanın iki dudağı arasına sıkıştırıldığını göremeyiz. Çocuk yurtları, yaşlılar evi, yatılı bölge okullarının tümündeki sorunları Ankara’dan yönetemezsiniz. Bu kurumlar yerel yönetimlerin elinde olsa, bölgedeki STK’lar buraları denetleyebilecek, her bölgenin kendi şartlarına göre çözüm üretilecek.

Merkezi hükümet ile yerel yönetimlerin sorumlulukları nasıl ayrılıyor bu modelde?
Ulusal politikaları ilgilendiren konularda merkezi hükümetin yetkileri olmalı, dünya örnekleri de böyle. Ama sağlık, eğitim, sosyal politikalar, yerel ekonominin güçlendirilmesi gibi konularda, yerel parlamentoların görev ve sorumluluğu olmalı ve toplumu yönetim mekanizmalarına, kararlara katmalı. Bunu yapmadığınız sürece devlet hep toplumun tepesinde tepinen bir aygıt olacaktır. Belediyeler mevcut durumda çöp toplamak gibi işlerle görevli; toplumun sorunlarıyla ilgilenmiyorlar. Yerelde alınan kararlar valilere takılıyor, merkezin onaylamadığı hiçbir şey yapılamıyor. Biz bunların değiştirilmesini istiyoruz. Bu kadar demokratik bir talebin nasıl bu kadar kriminalize edildiğini anlamıyorum.

Bianet – 05 Temmuz 2010

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s